Asset Publisher Asset Publisher

Kolejne wybuchowe wykopalisko

Nielegalne poszukiwania przedmiotów z minionych epok ukrytych w ziemi prowadzone przy pomocy wykrywaczy metali stało się ostatnio plagą.

Wykrywacze metali  są stosunkowo tanie i nie ma problemu żeby je nabyć.  Jednak ich właścicielom często brakuje wiedzy i wyobraźni przy używaniu tego sprzętu.

Wiedzy – ponieważ nie każdy przygotował się do tego typu działań i zdaje sobie sprawę, że prowadzenie poszukiwań   wymaga zezwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie poszukiwań zabytków.

Wyobraźni – ponieważ znalezione przedmioty niebezpieczne tj. niewypały i niewybuchy lub pozostałości po składach amunicji odkopane, pozostawiane są w miejscu znalezienia niezabezpieczone.  

Z sytuacją pozostawienia odkopanego przedmiotu niebezpiecznego mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach w naszym nadleśnictwie. Leśniczy leśnictwa Dąbrówki został poinformowany przez spacerowicza, że w lesie leży odkopany niewypał.  Po udaniu się na miejsce okazało się, że rzeczywiście we wskazanym miejscu leży nie do końca wydobyty z ziemi bardzo duży pocisk.

Wezwany na miejsce Patrol Rozminowywania z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej po rozpoznaniu przedmiotu niebezpiecznego  podjął decyzję o niszczeniu go na miejscu. Tym przedmiotem niebezpiecznym była rakieta artyleryjska z okresu II wojny światowej, produkcji radzieckiej,  popularnie zwana „katiuszą”. Pocisk zawierał prawie 29 kg materiału wybuchowego  i ważył ponad 90 kg, miał tez skorodowany zapalnik.

Zabezpieczone zostały drogi dojazdowe w promieniu pół kilometra od miejsca znajdowania się niebezpiecznego przedmiotu. Rakieta przysypana został dużą ilością ziemi aby stłumić siłę wybuchu. Po przeprowadzeniu detonacji, okazało się, że mimo wszystko siła wybuchu była tak duża, że zniszczyła kilka drzew, a najbliżej stojące wyrwała z korzeniami. Wybuch był słyszalny kilka kilometrów dalej od miejsca detonacji.

Osoba, która wykopała i pozostawiła bez zabezpieczenia tak niebezpieczny przedmiot wykazała się skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni.

"Informuj odpowiednie służby o przedmiotach i substancjach niebezpiecznych, które pozostaja niezabezpieczone"

Jeśli kiedykolwiek znajdziecie się w posiadaniu informacji, że niezabezpieczone przedmioty niebezpieczne  stwarzające zagrożenie dla zdrowia i życia znajdują się w lesie informujcie miejscowego leśniczego, policję lub każdą inna służbę, która może zabezpieczyć przedmiot i miejsce.